Penězdroj
Založit   Podpořit   O Penězdroji

Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku

Podpora vydání unikátní knihy - cestování, etnografie a antropologie, dobrodružství na moři, legendy světového seakajaku, českého rodáka Stanislava Chládka. Kniha o Aleutských ostrovech první v ČR.
Cestování
Ostatní
Celá ČR
Odměna
94 000 90 000 Ukončeno
Vybráno Cílová částka
104%
Sdílet FB
43 přispěvatelů
Detail
Odměny (9)
Aktuality (1)
Přispěvatelé
Fórum (0)
Stanislav Chládek, kterému bude letos již 79 let, ale stále je plný energie pro pádlování a cestování, má připraveny fotografie a rukopis unikátní publikace, spojující cestovatelské a odborné poznatky o málo známé oblasti i kultuře a dobrodružné sportovní zážitky. Obdobná kniha, navíc od autora českého původu, dosud u nás nevyšla. Věnována bude památce významné osobnosti našeho rodáka, antropologa Aleše Hrdličky.
Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku
Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku

Kronika ztraceného světa aleutských kajakářů
Moje aleutská kajaková odysea 

Rukopis jedná o Aleutských ostrovech a přilehlé oblasti jižní Aljašky (ostrov Kodiak, Aljašský poloostrov a Prince William Sound), které byly původně obývány domorodými národy Aleuty (Unangan) a Alutiiq. „Snažil jsem se napsat rukopis pro českého čtenáře. Pokud je mi známo, v České republice ani bývalém Československu dosud nevyšla jediná publikace o Aleutských ostrovech. Tato exotická špatně přístupná oblast je však neobyčejně zajímavá, jak po stránce antropologické, tak i jedinečným bohatstvím přírodních krás a mořské zvířeny. A také počasím, jedná se o jedny z nejbouřlivějších moří na zeměkouli. V neposlední řadě jsem chtěl připomenout rozhodující úlohu, kterou hrál český rodák Dr. Aleš Hrdlička ve studiu aleutské antropologie a archeologie. Aleš Hrdlička, který se narodil v Humpolci, emigroval v raném věku do Spojených států a tam se stal světoznámým učencem a zakladatelem americké antropologie. Bohužel, jeho seminární práce o antropologii a ekologii Aleutských ostrovů nejsou v České republice přístupné. Tato kniha je také věnována jeho památce.

Lovci těchto domorodých národů používali vysoce sofistikované kajaky, vyrobené z kůží a naplaveného dřeva, s kterými navigovali přes bouřlivá moře a co dnes připadá naprosto neuvěřitelné, lovili z nich i obrovské velryby. Mumie lovců-velrybářů, ukládané do odlehlých jeskyní na ostrovech, byly doprovázeny na onen svět mnohými artefakty, včetně kajaků a loveckého vybavení. Právě většinu tohoto archeologického materiálu objevil Dr. Aleš Hrdlička a dnes je uložen ve sbírkách National Museum Natural History, Smithsonian Institution ve Washingtonu, kde byl Dr. Hrdlička po dlouhé léta kurátorem. Pohřební jeskyně se tak staly depozitářem mnohých aleutských předmětů, a jak uvádím v druhé části rukopisu, byl jsem privilegován, když jsem osobně mohl zkoumat na Aleutských ostrovech pohřební jeskyně se zbytky mumií.

Náplní rukopisu je asi z 60-70 procent etnografie či antropologie a zbytek je popis mých 5 kajakových expedic do oblasti Aleutských ostrovů. Myslím, že jelikož jsem prováděl expedice okolo Aleutských ostrovů na mořském kajaku, podobnému člunům, které používali Aleuti k plavbě ve své vlasti, bylo mi umožněno vidět tuto oblast, včetně mořské zvířeny, z unikátní perspektivy aleutských kajakářů. Tuto perspektivu z výprav okolo divokých ostrovů jsem se pokoušel tlumočit čtenářům.

Aleutské ostrovy, zejména pohřební jeskyně Aleutů, jsem zkoumal ve spolupráci s přední americkou vědeckou institucí National Museum Natural History, Smithsonian Institution. Naše expedice byly popsány v článcích v odborné literatuře a četných přednáškách ve Spojených státech i v České republice. Tento rukopis je první sumarizací mých expedic na Aleutské ostrovy, které jsem vykonal v posledních 14 letech a pokud je mi známo, nikde dosud podobná publikace nevyšla. .“, uvádí autor.

Kniha bude vydána na křídovém papíře a bude obsahovat značné množství fotek, které autor nafotil během expedice.
Stanislav Chládek

Vědecká kariéra:
Vysoká škola chemicko-technologická, katedra organické chemie, Praha, 1955-1960
Diplomová práce v oboru syntézy pyridyl-mastných kyselin (Doc. Dr. M. Ferles)
Ústav organické chemie a biochemie, Československá akademie věd, Praha, postgraduální studium, 1960-1963
Ph.D. disertace, bio-organická chemie, syntéza oligonucleotidů (Dr. J. Smrt a Profesor F.Šorm) 1963
Ústav organické chemie a biochemie, Československá akademie věd, Praha, vědecký pracovník, 1963-1969
Department of Biochemistry & Biophysics, Texas A&M University, College Station, Texas. Visiting associate profesor, 1969-1971
Michigan Cancer Foundation, Detroit, Michigan, vědecký pracovník, 1971-1991
Wayne State University, School of Medicine, Department of Biochemistry, Detroit, Michigan, Profesor, 1980-1991
University of Bayreuth, Department of Biochemistry, Bayreuth, Německo, Visiting Profesor, 1983-1984.
Během své vědecké kariéry jsem publikoval téměř 100 publikací v referovaných časopisech v oboru chemie nukleových kyselin a mechanismu biosyntésy proteinů.
Obchodní kariéra:
Great River Outfitters, firma importující mořské kajaky, President 1991-2004.
Sportovní kariéra:
Člen československého národního mužstva v kanoistice na divoké vodě, mistr světa a několikanásobný mistr republiky, mistr sportu, 1965-1969.
Expedice na mořském kajaku po světových mořích (Severní Amerika, Antarktida, Pacifické ostrovy, Britské ostrovy a Irsko a jiné.) 1988-dnešek
Nezávislý badatel:
Studium indiánských kultur Severní Ameriky, zejména skalního umění, 1995-dnešek
Studium kultury obyvatelů Aleutských ostrovů během kajakových expedic. To zahrnuje spolupráci se Smithsonian Institution, Washington, DC. na výzkumu pohřebních jeskyní Aleutů, 2001-dnešek.
Studium mayských rituálních jeskyní v džunglích Mesoameriky, studium mayské mytologie ve spolupráci s americkými a středoamerickými archeology, 2001-dnešek
Během těchto studií jsem publikoval řadu článků v populárních a vědeckých časopisech v ČR a USA. Studium mayských rituálních jeskyní je shrnuto v knize „Exploring Maya Ritual Caves. Dark Secrets from the Maya Underworld“. Vytiskl Altamira Press, Lenham, MD, USA (2011). V České Republice byla nedávno vydána obsáhlá publikace „Rituální jeskyně starých Mayů“ (Academia, 2014) .
Po stopách lovců velryb v severním Pacifiku
30.
březen
Po dohodě s týmem Penězdroje byla o 10 dní prodloužena kampaň k našemu projektu a  můžeme tak využít maximální možné délky kampaně. Přijměte tento krok jako kompenzaci za to, že při startu projektu nefungovalo vše na 100% a využijte příležitost podpořit vydání poutavé knihy Standy Chládka.
Projekt byl úspěšně ukončen
Poslední příspěvky
Poslední aktualita
30.
březen
Po dohodě s týmem Penězdroje byla o 10 dní prodloužena kampaň k našemu projektu a  můžeme tak využít maximální možné délky kampaně. Přijměte tento krok jako kompenzaci za to, že při startu…
více zde
Podepsáno čestné prohlášení o využití prostředků
Dokumenty ke stažení
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.