Penězdroj
Založit   Podpořit   O Penězdroji
Penězdroj - každý dobrý nápad má mít šanci na úspěch

06.08. 2016   Článek

Penězdroj - každý dobrý nápad má mít šanci na úspěch

Nejsme žádná korporace, banka nebo holding. Jsme pár crowdfundingových nadšenců, které baví spojovat lidi, kteří mají dobré nápady s těmi, kteří je rádi podporují.

Co si budeme namlouvat, vše se dnes točí kolem peněz a jejich nejvýraznější vlastností je fakt, že většinou chybí tam, kde je jich potřeba. Možným řešením této nedokonalosti peněz je crowdfunding. Cože? Crowdfunding? To jako davové financování?
Není pravda vše, co google překladač říká, ale vlastně je to tak. Definice zní, že jde o kolektivní spolupráci založenou na důvěře
a společných zájmech, při níž dochází ke společnému investování peněz a dalších zdrojů na podporu cílů vyhlášených jinými lidmi nebo organizacemi. Jiná definice říká, že jde o jednoduchý, efektivní a rychlý způsob, jak získat kapitál pro uskutečnění komerčních, kreativních i neziskových nápadů prostřednictvím relativně malých příspěvků od velkého množství podporovatelů. Krásné definice, že? Řečeno zjednodušeně, lidé se složí, aby mohlo vzniknout něco, co považují za důležité nebo zábavné a na co je jinak problém získat finance. Jedním z historicky prvních crowdfundingových projektů byla vlastně i stavba Národního divadla, k níž došlo také díky uspořádání celonárodní sbírky.

Stále nevíte? Tak jeden velice častý příklad. Oblíbená kapela oznámí, že by ráda nahrála nové CD, ale potřebuje k tomu tolik
a tolik peněz. Pokud se fanoušci složí, CD vznikne a ti, kteří přispěli, jej získají v předstihu, případně za své příspěvky mohou dostat další odměny dle nápaditosti autora projektu – trička, trsátka, prasklé struny, zlomené paličky, dredy od basáka, vstupenky na backstage nebo den práce bedňáka u kapely – čím originálnější odměny, tím líp. Samozřejmě ne každý projekt je vhodný pro crowdfunding. Pokud nutně potřebujete iPhone 6S, nemáte peníze na vlak k babičce nebo chcete uspořádat horolezeckou expedici na Říp, tak na crowdfunding rovnou zapomeňte. Crowdfunding neslouží k osobnímu obohacení. Pokud chcete naopak vydat třeba svoji první básnickou sbírku, natočit film, uspořádat nějakou cool akci nebo máte úžasný inovativní nápad, pusťte se do projektu. Ale pozor, crowdfunding není zázrak z pohádky, vytvořit kvalitní projekt stojí dost práce, musíte mít komunitu fanoušků a silný příběh. Ale o tom třeba někdy příště.

Takovéto projekty se dají najít na jednotlivých crowdfundingových portálech. Asi největším a ve světě nejznámějším je americký Kickstarter, na kterém je v jeden moment možné nalézt několik tisíc projektů. Severní Amerika je crowdfundingu zaslíbená, ostatně zde tento fenomén vznikl. Ani Evropa ale nestojí stranou, což již několik let platí i pro Česko, kde dnes působí s větší či menší úspěšností několik portálů, na kterých se již přispělo na projekty několik desítek miliónů korun.

Jedním z nich je od října 2015 i plzeňský Penězdroj, který přináší kromě ověřeného, výše popsaného, odměnového modelu i pár novinek, například tzv. equity neboli podílový model. V tomto případě již jde o podporu podnikatelských projektů, tzv. start-upů,
a místo odměny zde za investici získáte nějaká ta procenta ve vzniklé obchodní společnosti. V současnosti za námi stojí 13 úspěšných projektů a to, myslím, není málo. Z těch nejzajímavějších jmenujme skautskou mohylu Ivančena v Beskydech, komiksový časopis XRXMAG (Xerox), Bowling handicapovaných, několik knih nebo expedici No Limits Himalaya 2016, o které jste se možná dočetli v článku kousek vedle.

A kdo vlastně za Penězdrojem stojí?

Jirka, Tomáš, Martin, Lukáš, Lenka a moje maličkost - parta crowdfundingových nadšenců. Nejsme žádná korporace, banka nebo holding, jsme lidé, které potkáte na ulici, na koncertě, v hospodě. 
Nejvíc nás na tom baví, že můžeme spojovat lidi, kteří mají dobré nápady s těmi, kteří takové nápady rádi podporují. Je stokrát lepší se ohlédnout a vidět, kolika projektům jsem pomohl ke zrodu, než si připadat jako křeček v kolotoči.

Také máte nápad, který by stál za realizaci?

Tak to nás určitě kontaktujte, rádi vám poradíme nebo odpovíme na všetečné dotazy. Přes prázdniny budeme připravovat další vlnu projektů na září a ten váš může být mezi nimi. A pokud nemáte chuť žádný projekt rozjíždět, od září můžete podpořit některý na portálu Penězdroj a udělat tak radost sobě i jeho autorům.

 


Zpět
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.