Penězdroj
Založit   Podpořit   O Penězdroji

Maloch 1916/2016

Oživujeme příběh putování profesora Malocha Šumavou, text z roku 1916 spojujeme se současnými fotkami. Pan botanik všude chodí s námi. Spolu tady a teď sháníme peníze na vydání knihy.
Umění a design
Ostatní
Plzeňský kraj
Odměna
53 917 50 000 Ukončeno
Vybráno Cílová částka
107%
Sdílet FB
73 přispěvatelů
Detail
Odměny (12)
Aktuality (8)
Přispěvatelé
Fórum (0)
František Maloch 1916/2016

Začátkem prázdnin roku 1916 se plzeňský profesor František Maloch vypravil na Šumavu a svoje putování popsal v půvabné staré knížce. Protože je botanik, vypráví v ní, co kde kvete, a protože je jako my, vypráví kudy šel, koho potkal a co si povídali. Doporučuje, kde mají dobré pivo i které hospodě se raději vyhnout. 
Povídání je to poutavé, starý, vlastně náhodou objevený text okouzluje a nás pan Maloch moc nalákal. Chceme vše znovu vydat jako fotografickou knihu. Jeho cestu po stu letech znovu procházíme s foťákem a pod Malochovým přísným pohledem – dohledem zaznamenáváme její dnešní podobu. Mnohé vzal čas, proto po archivech lovíme zašlé fotky a luštíme staré mapy. Chodíme známou krajinou a vidíme ji novýma očima. Nahlédli jsme i do herbářů, protože pan botanik popisuje vše, co kolem roste a kvete s velikým nadšením. Spolu s ním sledujeme, co z voňavé krásy kolem Vydry a Otavy po stu letech zbylo. 
Maloch 1916/2016
František Maloch (24. dubna 1862 – 13. ledna 1940)  
Český botanik a učitel.

Nadšený botanik, který sbíral rostliny, určoval je a byl autorem rozsáhlých herbářů. Pracoval na výzkumu flóry Plzeňska od Černošína na západě po Brdy na východě, od Vladaře na severu po Švihov na jihu. Objevil a popsal řadu nových forem rostlin. Podrobně zpracoval řadu území, která jsou dnes chráněná.
Jedním z nich je Háj. V místě nádherného výhledu do údolí Berounky se profesor Maloch při svých průzkumných cestách rád zastavoval a dnes ho tu připomíná naučná stezka s jeho jménem a pamětní deska na kameni.
Podobu Františka Malocha zachycuje jediná dochovaná fotografie. Uznejte sami, že náš pan Maloch si je hodně podobný :)
Maloch 1916/2016
Pan profesor je ve svém oboru skutečná kapacita, vydání této knihy už podpořil Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně.
Díky tomu máme teď na vydání knihy část peněz a o ty zbývající touto cestou pan Maloch žádá vás. Vyberte si z našich odměn a pokud spolu dáme do 30 dnů dohromady alespoň 50 tisíc, knížku dokončíme, vydáme a nejdéle do roka ji máte doma.
Maloch 1916/2016
Kdo jsme ...
autoři fotografií, doprovodných textů a poznámek, milovníci Šumavy a její historie, sběratelé map a starých příběhů, knihovnice a fotograf. Martina Kožíšek Ouřadová a Vladimír Kožíšek.
... a proč to děláme
celý rok 2015 jsme si četli po archivech, fotili po Šumavě a shromažďovali informace, to vše pro radost. Myšlenkou oživit cestu pana Malocha jsme nadchli hodně lidí a je za námi dost práce. Abychom svůj nápad zúročili a příznivce nezklamali, děláme teď i věci méně radostné, což je shánění peněz na vydání knihy :)
... a proč to děláme doopravdy
upnout se všemi silami k uskutečnění veskrze bláhové představy nám pomohlo žít s nemocí, která dokáže strachem ochromit a život zbavit radosti. Panu Malochovi máme zač děkovat.
Maloch 1916/2016
A jak bude rodící se kniha vypadat?  
Naším ideálním cílem je publikace 20 x 20 cm o 50 - 70 stranách z kvalitního papíru v pevné vazbě a s profesionální grafickou úpravou. To vše závisí na výši částky, kterou se nám podaří shromáždit. Pokud vybereme víc než 50 tisíc, projeví se to na kvalitě. K dispozici máme množství celostránkových barevných fotografií krajiny a pana profesora v ní. Původní sto let starý text se bude prolínat s našimi poznámkami ze současnosti. Spolupráce s ilustrátorkou Evičkou Sýkorovou slibuje kouzelné kresby šumavských rostlin, odbornou úroveň obsahu zaručuje pomoc RNDr. Mgr. Zdeňky Chocholouškové, Ph.D. Kniha bude vybavená odborně zpracovaným botanickým rejstříkem. Oběma dámám jsme velmi vděčni za spoustu práce, kterou pro pana Malocha dělají z nadšení a pro dobrý pocit. 
To je spojuje i s autorem loutky s uhrančivým pohledem, kterým je Pif. Velké díky za pomoc patří též majiteli magického hlasu pana Malocha v úvodním videu, v němž jste jistě poznali Antonína Kašku a poklona autorovi hudebního doprovodu, Přemku Haasovi
To se ví, že všechny fotky jsou buď od Vladimíra Kožíška, nebo od Martiny. Pan Maloch v nás má solidní tým a další příznivce stále hledá.
Maloch 1916/2016

Odměny

27.
červen
Pan Maloch slaví! Během víkendu se vybraná částka na vydání jeho knihy přehoupla přes padesát tisíc a další příspěvky pořád přicházejí. Děkujeme, máme radost, DĚKUJEME :) Penezdroj poběží ještě 5 dnů, každý další příspěvek je pro nás radostným překvapením a knížka díky němu bude určitě lepší a hezčí. Heslo dne: "Šumava kvete"
23.
červen
Taky už vybíráte kam na víkend? My máme jasno, jedem fotit! Do konce tohoto projektu zbývá ještě několik dnů a vaše příspěvky pořád přicházejí. Všem příznivcům moc DĚKUJEME. Teď komp vypnu a necháme se překvapit, kolik bude vybráno, až se v neděli vrátíme ... a nebojte se limit překročit, všechny peníze půjdou do kvality knihy :)

17.
červen
Ing. Milan Maloch *1934 http://bit.ly/Milan_Maloch se včera v Bratislavě setkal s Františkem Malochem 1862-1940. Vnuk a děd, shledání po 78 letech. Tak úžasné setkání každého z nás nečeká ... taky to tak cítíte, viďte ... Za Kožíšky jen dodám, jsme šťastní, že jsme mohli být u toho
Načíst další
Projekt byl úspěšně ukončen
Poslední příspěvky
Poslední aktualita
27.
červen
Pan Maloch slaví! Během víkendu se vybraná částka na vydání jeho knihy přehoupla přes padesát tisíc a další příspěvky pořád přicházejí. Děkujeme, máme radost, DĚKUJEME :) Penezdroj poběží ještě 5 dnů…
více zde
Podepsáno čestné prohlášení o využití prostředků
Dokumenty ke stažení
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.